VZPOMÍNKA

 

Což jest to 100 let? Jako kapka,

v moři – nekonečna.

A přece život pestrý od kolébky

až k poslednímu odpočinku.

 

   Dne 16.1.1905 se narodila v Litovli na Hané, Marie Pryčová. Od svých 5 let žila v Břeclavi. Byla dcerou ředitele břeclavského pivovaru Vítězslava Pryče, který byl v čele mnoha spolků a své děti vychovával v silném národním povědomí v tehdy poněmčelé Břeclavi.

   Již jako Marie KELEMENOVÁ se svým manželem Josefem v roce 1930 uvedla do života a do největšího rozkvětu řeznictví a hostinec

„U Kelemenů“, později hostinec „HANAČKA“ (dle jejího původu), který je v provozu dodnes a kterého se stala symbolem. Od mládí se věnovala divadlu, zpěvu, hudbě, byla obdařena vyjímečným hudebním nadáním. hrála na klavír, varhany a různé jiné nástroje na kult.akcích, v kině, tak i ve své hospůdce, kde vytvářela harmonické rodinné prostředí svým až mateřským přístupem k zákazníkům.

   Žila v nelehké době a její život byl poznamenán mnoha těžkými ranami osudu (okupace, znárodnění), nebylo jí dáno ani dožít se vyššího věku, zemřela v 54 letech, ale i přesto všechno rozdala za svůj život tolik citu, lásky a obětavosti, že na ní i po mnoha letech lidé nezapomněli.

   Bylo by potřeba mnoho papíru, aby se všechno její konání mohlo napsat, jistě má ale v nebesích napsáno zlatým písmem „Zlatá žena“. 

   S láskou a úctou vzpomíná syn Josef Kelemen s rodinou.

 

     ZPĚT NA HISTORIE